WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW. INFORMACJA O KONKURSIE

Informacje ogólne

1. VII Ogólnopolski konkurs Wielka Liga Czytelników to konkurs czytelniczy skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych organizowany w roku szkolnym 2023/2024.

2. Udział w konkursie jest bezpłatny.

3. Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach: 1) klasy 1-3 szkół podstawowych; 2) klasy 4-6 szkół podstawowych; 3) klasy 7-8 szkół podstawowych.

4. Strona internetowa konkursu: www.wielkaliga.pl

Przebieg konkursu

1. Konkurs przebiega w trzech etapach:

a) Etap pierwszy (szkolny/biblioteczny) - indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych.

b) Etap drugi (test półfinałowy) - test indywidualny w szkołach podstwowych i bibliotekach publicznych.

c) Etap trzecii (ogólnopolski) - test drużynowy online (finał).

Etap pierwszy konkursu - sprawności czytelnicze.

1. Etap pierwszy rozpoczyna się 23 pażdziernika 2023 roku i trwa do 1 marca 2024 roku.

2. Uczestnik konkursu pobiera formularz zgłoszeniowy u Koordynatora Placówki lub ze strony internetowej konkursu (www.wielkaliga.pl). Formularz zgłoszeniowy wypełnia rodzic/opiekun prawny i przekazuje Koordynatorowi Placówki.

3. Koordynator Placówki wpisuje dane uczestników na platformę WLC.

4. Uczestnicy pierwszego etapu zdobywają sprawności poprzez czytanie książek konkursowych z listy tytułów wybranych przez Koordynatora Placówki oraz rozwiązywanie przygotowanych do nich testów. Warunkiem koniecznym zaliczenia pierwszego etapu konkursu jest zdobycie minimum pięciu sprawności.

5. Testy do przeczytanych książek udostępnia uczestnikom konkursu Koordynator Placówki. Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki.

6. Każdy formularz testu WLC dotyczy jednej książki. Za wypełnienie każdego formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów.
Za zaliczenie testu uczniowie otrzymują jedną sprawność. Koordynator Placówki wprowadza informacje
o uzyskanych przez uczniów sprawnościach na platformę WLC.

7. Dozwolona, a nawet wskazana jest wspólna praca dzieci z rodzicami/opiekunami. Rodzice/opiekunowie powinni wspierać dzieci podczas udziału ucznów w konkursie np. poprzez wspólne czytanie książek konkursowych, czy też zachęcanie do ich czytania, pomoc przy rozwiązywaniu testów polegającą na nakierowaniu młodych czytelników
na właściwy tok myślenia czy odpowiednie źródło informacji. Rodzice/opiekunowie pomagają w rozwiązywaniu zadań, ale nie mogą wypełniać testu za dziecko. Wyjątkiem jest pomoc przy wypełnianiu testu przez uczniów klas pierszych, którzy nie opanowali jeszcze umiejętności pisania.

8. Koordynator Placówki przyjmuje od uczniów rozwiązane testy pierwszego etapu do 1 marca 2024 roku.

9. W kolejnym etapie konkursu - teście półfinałowym, mogą wziąć udział wyłacznie ci uczestnicy konkursu, którzy zdobędą miniumum 5 sprawności.

Kalendarz

I. Zgłoszenie placówki do konkursu: 23 października 2023 roku do 30 listopada 2023 roku.

II. Etap pierwszy: 23 października 2023 roku do 1 marca 2024 roku - indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych poprzez rozwiązywanie testów do książek konkursowych.

III. Etap drugi (półfinałowy): a) 14 marca 2024 roku - przeprrowadzenie testu półfinałowego; b) do 5 kwietnia 2024 roku ogłoszenie wyników poprzez Koordynatora Placówki oraz wprowadzenie wyników z testu półfinałowego,
a także zaznaczenie zwycięzców etapu drugiego na platformie WLC.

IV. Etap trzeci (ogólnopolski) - finał: a) 9 maja 2024 roku - test drużynowy online; b) 9-10 maja 2024 roku - udostępnienie przez Komitet Organizacyjny  testu online z odpowiedziami, zgłaszenie ewentualnych uwag do pytań i odpowiedzi; c) do 20 maja 2024 roku - ogłoszenie wyników.