Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego dla klas VII-VIII

Termin: 20.11.2019 rok

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Kochanowskiego w Tarnowie

Cele konkursu:

• Poszerzenie wiedzy z zakresu dziejów Polski.
  • Poznanie i poszerzenie wiedzy z zakresu życia i twórczości Jana Kochanowskiego.
  • Przybliżenie epoki renesansu.
  • Pomoc w rozwijaniu zainteresowań uczniowskich.

Warunki uczestnictwa:

• W konkursie biorą udział uczniowie klas VII –VIII.
  • Nauczyciel języka polskiego zgłasza chętnych uczestników do dnia    15 XI 2019 roku.
  • Uczestnicy otrzymują test do wykonania w ciągu 45 minut.

Zakres tematyczny:

• Biografia Jana Kochanowskiego.
  • Fraszki: „Na swoje księgi”, „Na dom w Czarnolesie”, „Na lipę”, „O żywocie ludzkim”.
  • Pieśni: „Czego chcesz od nas, Panie”, Pieśń III (Księgi wtóre – „Nie wierz Fortunie…”), Pieśń IX (Księgo wtóre – „Nie porzucaj nadzieje…”).
  • Treny: I, V, VII, VIII oraz Tren XIX albo Sen.
  • Zagadnienia i pojęcia: fraszka, liryka bezpośrednia, epikureizm, pieśń, stoicyzm, tren, porównanie homeryckie, środki stylistyczne, nowatorstwo trenów.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej akademii z okazji Święta Patrona Szkoły. Szczegółowe informacje dotyczące miejsca i czasu przeprowadzenia konkursu zostaną podane w późniejszym terminie.