Artykuły przygotowane przez pracowników PPP Tarnów - doradztwo zawodowe

"Nie możemy zmienić kierunku wiatru, ale możemy inaczej postawić żagle" Andreas Pfluger

Szanowni Rodzice uczniów klas ósmych!

Nieoczekiwanie znaleźliśmy się w okresie samoizolacji. Przebywając w domach z minimalnym kontaktem bezpośrednim ze światem zewnętrznym, wielu z nas doświadcza trudności i uczucia dyskomfortu. To nie jest dla nas, a szczególnie dla naszych dzieci, sytuacja normalna. W słoneczny wiosenny dzień chciałoby się wyjść z domu, uprawiać sport, popracować w ogrodzie, na działce czy wykonać kilka czynności serwisowych przy samochodzie. To nie jest nam dane. Zamiast tego spędzamy czas zamknięci w swoich domach, mieszkaniach. Jeżeli już tak jest - nie narzekajmy, wykorzystajmy ten okres na to, by lepiej poznać siebie nawzajem. Zróbmy to, na co zwykle brakuje nam czasu - zainteresujmy się najbliższymi. Zbliża się bardzo istotny rozdział życia Waszych dzieci - egzamin ósmoklasisty i wybór szkoły ponadpodstawowej. To drugie będzie miało duży wpływ na losy Waszych pociech, dlatego właśnie teraz jesteście im bardzo potrzebni. Porozmawiajcie z nimi na temat ich planów na dalszą edukację. Zapytajcie kim chcieliby zostać w przyszłości. Opowiedzcie o swojej pracy, jej zaletach i tym, co wolelibyście zmienić. Otwórzcie się przed dziećmi opowiadając o Waszych planach na dalszą karierę zawodową - jeżeli właśnie teraz takie macie. Przedstawcie historię Waszych losów edukacyjnych i zawodowych, opowiedzcie o tym, co udało się zrealizować i o tym, co jeszcze przed Wami. Porozmawiajcie z nimi o tym jeszcze dziś, krótko i zdawkowo. Zagadnijcie o to samo jutro. Zachęćcie swoje dzieci do głębszych wynurzeń. Nie zostawiajcie ich samych z tak ważną życiową decyzją. Do tej pory decydowaliście za swoje dzieci, teraz pomóżcie im w podejmowaniu właściwych wyborów pamiętając, że dobra decyzja, to przemyślana decyzja.

P.S. Otwierając poniższy link dotrzecie do ciekawych filmów prezentujących różne zawody. To może być pomocne w rozmowie. Obejrzyjcie te filmy z Waszymi nastolatkami i podzielcie się wzajemnie opiniami i przemyśleniami na temat prezentowanych zawodów. Życzymy owocnych rozmów. https://doradztwo.ore.edu.pl/filmy-o-zawodach/

Pozdrawiamy Zespół Doradców Zawodowych