PROCEDURY ORGANIZACYJNO-SANITARNE OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Procedury organizacyjno-sanitarne

obowiązujące od dnia 25 maja 2020

w bibliotece szkolnej

Biblioteka szkolna będzie otwarta w dniach tygodnia i godzinach określonych poniżej w okresie od 25 maja do 25 czerwca 2020 roku:

Poniedziałek od 9.00.-12.00.

Wtorek od 12.00.-16.30.

Środa od 12.00.-16.30.

Czwartek od 9.00-13.00.

Piątek od 10.00.-13.00.

22 czerwca (poniedziałek) biblioeka czynna od 9.00.-12.00. oraz od 14.00.-16.30.

Terminy zwrotów: od 8 czerwca – zwroty książek,

od 15 czerwca – zwroty podręczników kl. 1-7,

od 18 czerwca – zwroty podręczników klas ósmych.

Korzystanie z biblioteki ogranicza się jedynie do zwrotu wypożyczonych książek oraz wypożyczania lektur
lub konkretnie wskazanych tytułów książek niezbędnych do realizacji podstawy programowej, bez możliwości korzystania
z księgozbioru w wolnym dostępie.

1. Praca bibliotekarzy jest zorganizowana w taki sposób, by pracowali oni oddzielnie, w różne dni i nie mieli ze sobą bezpośredniego kontaktu.

2. W bibliotece jednocześnie może przebywać jeden uczeń-wypożyczający książki oraz jeden nauczyciel bibliotekarz.

3. Korzystać z biblioteki mogą wyłącznie uczniowie zdrowi, oraz u których w domu nie ma osb przebywających
w kwarantannie czy izolacji, a odpowiedzialność za spełnienie tego wymogu spoczywa na rodzicach uczniów.

4. Korzystający z biblioteki uczniowie wchodzą do szkoły wejściem dolnym, od strony szatni. Po wejściu dezynfekują ręce używając płynu dezynfekującego umieszczonego w dozowniku, zgodnie z instrukcją umieszczoną obok niego. Korzystający z biblioteki nie zdejmują wierzchniego okrycia i nie zmieniają obuwia. Do budynku szkoły uczniowie chodzą kaskadowo - maksymalnie po 2 osoby - wpuszczani przez wyznaczonego pracownika obsługi.
Po dezynfekcji kierują sie prosto do pomieszczenia biblioteki szkolnej. Nie chodzą po szkole, po pomieszczeniach szatni, nie otwierają pomieszczeń, szafek, itp. Po wypożyczeniu/zwrocie książki udają się od razu do wyjścia tą samą drogą, którą weszli na teren szkoły. Zabrania się gromadzenia i przesiadywania na ławkach w szatni lub korytarzach szkolnych. Drzwi wejściowe do biblioteki powinny pozostać otwarte w czasie pełnionego dyżuru.

5. Biblioteka w czasie swej pracy udostępnia wyłąącznie księgozbiór bez możliwości korzystania z czytelni oraz Szkolnego Centrum Multimedialnego, przeglądania książek, spacerowania między regałami, dotykania księgozbioru oraz wypożyczania płyt DVD (audiobooków).

6. Uczniowie zachowują dystans społeczny między sobą a nauczycielem bibliotekarzem wynoszący co najmniej
2 mety (odstępstwo od zasady odległości od siebie może dotyczyć matki i jej dziecka w przypadku klas 1-3).

7. Uczniowie oddający książki kładą je na wyznaczonym przez bibliotekarza stoliku w odległości co najmniej
2 metrów od nauczyciela.

8. Uczniowie wypożyczający książki składają zamówienie ustnie i odbierają książki z miejsca ustalonego przez bibliotekarza.

9.Wszyscy korzystający z biblioteki i nauczyciel bibliotekarz powinni mieć założone maseczki oraz rękawiczki ochronne.

10. Zwrócone przez uczniów książki nie mogą być wypożyczone ponownie przed upływem co najmniej dwóch dni.

11. Korzystający z biblioteki szkolnej są zobowiązani do stosowania etykiety zasłaniania ust i nosa w przypadku kichnięcia, odkaszlenia.

12. Zużyte środki ochrony (maski, rękawiczki) korzystający z biblioteki szkolnej wyrzucają wyłącznie
do oznaczonych pojemników.

13. Pomieszczenie biblioteki jest wietrzone przez nauczyciela bibliotekarza, co najmniej raz na godzinę.

14. W razie stwierdzenia objawów choroby, uczeń jest umieszczony w odizolowanym, najbliższym pomieszczeniu,
a nauczyciel bibliotekarz powiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną o tym fakcie i ustala dalsze postępowanie oraz powiadamia jego rodziców.

15. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u osób korzystających z biblioteki szkolnej, pracownik obsługi dokonuje pomiaru temperatury ciała.

16. Pomieszczenie biblioteki jest dezynfekowane przez pracownika obsługi: klamki, blaty, wyłączniki światła, foliowe okładki, poręcze, po każdej kolejnej pełnej godzinie otwarcia biblioteki lub w razie takiej potrzeby.

17. Zabrania się uczniom gromadzenia się przed szkołą, przed wejściem do budynku,  a w razie pojawienia
się większej liczby osób, zobowiązuje się do zachowania dystansu społecznego wynoszącego co najmniej dwa metry.

18. Uczeń może skorzystać z biblioteki szkolnej wyłącznie za zgodą rodziców i w uzgodnieniu z nimi.

19. Niestosowanie się do jakiegokolwiek nakazu/zakazu określonego w procedurach będzie skutkowało nakazem opuszczenia budynku szkoły i powiadomienia rodziców ucznia.

20. Rodzice uczniów i uczniowie korzystający z biblioteki szkolnej są zobowiązani do znajomości zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia w sprawie wytycznych sanitarnych związanych z COVID-19 dostępnych na stronie internetowej: s://www.gov.pl/web/koronawirus/wytyczne-gis-mz-i-men

Jednocześnie dyrektor szkoły zwraca się do wszystkich rodziców i uczniów z prośbą o odpowiedzialne i rozważne korzystanie z rozwiązań organizacyjnych, które wdraża szkoła. Podkreśla, iż korzystanie z biblioteki nie może być okazją do spotkań towarzyskich, nie może narażać w żaden sposób bezpieczeństwa i zdrowia innych osób: uczniów, innych rodziców, pracowników szkoły. Korzystanie z biblioteki przez ucznia powinno być uzasadnione
i bezwzględnie uzgodnione z jego rodzicami. Zezwolenia rodziców na korzystanie przez uczniów z biblioteki szkolnej oznacza jednocześnie akceptację opisanych procedur.