PROJEKT CHOPINOWSKI

„Spotkanie z kompozytorem – z Fryderykiem Chopinem na Ty”.

PRZECZYTAJ, ZAPAMIETAJ I WEŹ UDZIAŁW PROJEKCIE CHOPINOWSKIM

W ZWIĄZKU Z TEGOROCZNYM

XVIII MIĘDZYNARODOWYM KONKURSEM PIANISTYCZNYM

IM. FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE,

KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 2 – 23 PAŻDŹIERNIKA 2021r.

PAMIĘTAJ, ŻE 1 X TO ŚWIATOWY DZIEŃ MUZYKI!

• Chętnych uczniów klas I – IV  zapraszamy do namalowania portretów Frycka (do końca października można składać w bibliotece)
  • Klasy starsze mogą przygotować prezentację multimedialną przybliżająca sylwetkę kompozytora lub:
  • Osoby chętne będą mogły  wziąć udział w mini olimpiadzie muzycznej (po 20 października)w oparciu o podstawowe wiadomości o kompozytorze, które podajemy poniżej:

FRYDERYK CHOPIN (1810 – 1849)

WCZESNE DZIECIŃSTWO:

• 1810 - kompozytor przyszedł na świat w majątku hrabiostwa Skarbków w Żelazowej Woli,  gdzie jego ojciec Mikołaj Chopin pracował jako guwerner, a mama Justyna z Krzyżanowskich pomagała hrabinie w prowadzeniu gospodarstwa.

ZAGADKA DWÓCH DAT URODZENIA FRYCKA:

• 22.02.1810 r. – błędnie wpisana data w metrykę chrztu św. w  kościele w Brochowie,
  • 01.03.1810 r. – oficjalna data obchodzona przez rodzinę Chopina i kompozytora,
  • 23.04.1810 r. – chrzest w kościele św. Rocha i Jana Chrzciciela w Brochowie,
  • IX 1810 r. – przeprowadzka do Warszawy,
  • 1816 r. (6 lat) – pierwsze lekcje gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego,
  • 1817 r. (7 lat) – pierwszy wydany drukiem utwór Frycka – Polonez g-moll
  • 1818 r. (8 lat) – pierwszy publiczny koncert

MŁODOŚĆ:

• 1823 r. (13lat) -  rozpoczęcie nauki w Liceum Warszawskim
  • 1826 r. (16lat) – początek nauki w Szkole Głównej Muzyki u Józefa Elsnera
  • 1827 r. (17lat) – śmierć najmłodszej siostry – Emilki (2 lata młodsza). Pozostałe siostry to: Ludwika (3 lata starsza) i Izabella (rok młodsza)
  • 1829 r. (19lat) – zakończenie Szkoły z adnotacją na świadectwie:   „Szczególna zdatność – geniusz muzyczny”

EMIGRACJA:

• 1830 r.(20 lat) - wyjazd z Warszawy i opuszczenie Polski
  • 1831 r. (21 lat) – przyjazd do Paryża
  • 1832 r. (22 lat) – pierwszy koncert w Paryżu
  • 1836 r. (26 lat) – zaręczyny z Marią Wodzińską i spotkanie latem z George Sand    (Aurora Dupin)
  • 1837 r. (27 lat) – Fryderyk odrzucił tytuł : „Pierwszego pianisty Jego Carskiej Wysokości Cara Rosji”. Zamknęło to możliwość powrotu kompozytorado Królestwa Polskiego. Zerwanie zaręczyn z Marysią.
  • 1838 r.– 1839 r. (28 – 29 lat) – pobyt na Majorce z George Sand i  jej  dziećmi.
  • 1847r. (37 lat) – koniec znajomości z George Sand
  • 1848 r. (38 lat) – ostatni koncert w Paryżu
  • 17 X 1849 r. (39 lat) – śmierć Chopina (ok. 2 w nocy):
  • Ciało kompozytora zostało pochowane na cmentarzu  Pere – Lachaise w Paryżu
  • Serce zostało przywiezione do Polski i umieszczone w kolumnie kościoła Św. Krzyża w Warszawie.               Epitafium na kolumnie głosi:

„Fryderykowi Chopinowi – Rodacy.”

Cyprian Kamil Norwid nazajutrz po śmierci Chopina napisał o nim:   "Rodem – Warszawianin,

sercem – Polak,

a talentem – świata obywatel”

Z muzycznym pozdrowieniem:

NAUCZYCIEL MUZYKI, BIBLIOTEKA SZKOLNA